Víte, že:

Pozitivní přístup může ovlivnit vaše vnímaní bolesti?

Zjistěte více v následujícím videu.

#pozitivneprotibolesti

Zjistěte, kdo jste, když vás bolí hlava. Otestovat se.

Tipy a triky

Jestliže vás trápí nepříjemná bolest, léky proti ní nemusí představovat jedinou cestu úlevy. Existují i jiné způsoby jak si pomoci. Patří mezi ně zejména aktivní životní styl a pozitivní přístup. Proto až příště budete pociťovat příznaky bolesti, sáhněte jako první po našich tipech a tricích, které vám mohou pomoct bolest zmírnit, nebo ji úplně předcházet.

Videorádce

Předcházení bolesti je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak si s ní poradit. V našem videorádci najdete jednoduché cviky a účinné tipy, které vám v tom mohou pomoci. Nezapomínejte, že i několik sekund vám může pomoci cítit se lépe.
Pojďte do toho s námi!

Hydratujete
se dostatečně?

Otestovat se

Léčba bolesti.

Bolest je nepříjemný smyslový a emoční prožitek spojený se skutečným nebo potenciálním poškozením tkáně. Jde o jeden z nejtypičtějších příznaků zánětu nebo úrazu. Smyslem bolesti je vlastně upozornění na zdravotní problém/poruchu zdraví.

Bolest je vždy subjektivní.

Podle Margo McCafferyové z USA, mezinárodně uznávané konzultantky pro péči o pacienty s bolestí, „je bolest to, co člověk cítí, když říká, že ho to bolí“.

Bolest hlavy

Bolest hlavy patří mezi nejčastější neurologická onemocnění. Dle mezinárodní klasifikace se dělí na primární a sekundární. Primární bolesti hlavy jsou takové, které nemají prokázané žádné primární onemocnění.

Sekundární jsou vyvolány určitou strukturální poruchou nebo organickým onemocněním hlavy, např. bolesti hlavy na podkladě onemocnění krční páteře, cévních onemocnění mozku, poúrazové bolesti hlavy atd.

Patří sem i bolesti vyvolané nadužíváním léků proti primárním bolestem hlavy. Celkově sice výrazněji převažují primární bolesti hlavy, se stoupajícím věkem však narůstá výskyt sekundárních bolestí, které mohou vážně ohrozit zdraví a mnohdy i život pacienta.

Bolest zubů

Bolest zubů už někdy v životě potrápila asi každého, dospělé ani děti nevyjímaje. V oblasti obličeje je bolest obvykle vnímána intenzivněji než jinde, protože v hlavě je bohatá síť nervových zakončení.

Léčbu proto není radno zanedbávat. Neléčená příčina akutní bolesti zubů může totiž přejít do chronického stavu, z něhož se pak hůře dostává. Základem úspěšné léčby bolesti zubů by proto vždy mělo být zjištění příčin jejího vzniku.

Bolest zad

Dobrou zprávou je, že akutní prosté bolesti mají většinou nekomplikovaný průběh. Odezní buď spontánně, nebo je lze zmírnit léčbou do 2–4 týdnů od vzniku.

A co konkrétně pomáhá na bolest zad? Krátkodobý klid na lůžku, na přechodnou dobu také krční límec. Rovněž je třeba upravit celkový pohybový režim. Jakmile bolesti mírně poleví, člověk se může zapojit do běžných denních aktivit. Postupně by měl zvyšovat intenzitu zátěže a vynechat pouze činnosti, které bolesti zvyšují.

Bolest kloubů

Bolesti kloubů jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Postihují nejen seniory, ale i mladé lidi. Mohou být příznakem řady nemocí – pro stanovení způsobu léčby je proto klíčové rozeznat základní onemocnění.

Bolest kloubů může mít rychlý začátek a často se objevit za plného zdraví. Další variantou je pozvolný nástup a rozvoj bolesti během týdnů až měsíců. Ať tak či onak, je nástup bolesti možným ukazatelem určitého onemocnění.

U bolesti kloubů se dále rozlišuje, zda je klidová nebo ponámahová a zda se projevuje nepřetržitě, občasně či s proměnlivou intenzitou v průběhu času.

Migréna

Migréna patří mezi nejznámější bolesti hlavy. V Evropě jí trpí 20 % žen a 7 % mužů. Pacientovy obtíže mají nespecifické počáteční příznaky, které trvají několik hodin.

Bolest svalů

Bolest svalů (odborně myalgie) je v dnešní době častým problémem. Vzniká z různých příčin a podle toho se také liší léčba. Jaké jsou tedy důvody bolestí svalů?

Menstruační bolesti

Bolestivá menstruace se projevuje bolestmi v podbřišku a oblasti beder, nevolností, zvracením a průjmy. K těmto potížím dochází většinou těsně před nástupem menstruace a mizí obvykle za dva až tři dny. Příčinou bolestí je zvýšená tvorba prostaglandinů – hormonům podobných látek, které způsobují nedokrvení dělohy v důsledku zvýšení stahů děložního svalstva a rovněž křečovité stahy hladkého svalstva zažívacího ústrojí.

Nadměrně bolestivou menstruací neboli dysmenoreou trpí 30–50 % žen v reprodukčním věku, zejména ve věku do 24 let. Ke zmírnění či úplnému vymizení potíží přirozenou cestou může u ženy dojít po prvním porodu.

Během těhotenství

Díky vlivu hormonálních změn v těhotenství mají ženy menší sklon k migrénám, než tomu bylo před otěhotněním. Při samoléčbě bolesti by se měly volit léky pouze s jednou léčivou látkou.

Klikněte na ikonu bolesti

Migréna Bolest hlavy Bolest svalů Menstruační bolesti Bolest kloubů Bolest zubů Bolest zad Během těhotenství
Migréna Bolest hlavy Bolest svalů Menstruačníbolesti Bolest kloubů Bolest zubů Bolest zad Během těhotenství

Zjistěte, kdo jste,
když vás bolí hlava.

Otestovat se