Menstruační bolesti
a jejich léčba.

#pozitivneprotibolesti

MENSTRUAČNÍ BOLESTI ZNÁ DOBŘE VĚTŠINA ŽEN

Jsou ženy, které mají to štěstí, že je průběh měsíčního cyklu nijak nezatěžuje, ale většina si při menstruaci musí projít širokou škálou
nepříjemných příznaků.

PŘÍČINY A TYPY MENSTRUAČNÍCH BOLESTÍ

Bolesti spojené s menstruačním krvácením se zpravidla začínají objevovat během dospívání a s přibývajícím věkem nebo po prvním porodu se zmírňují. Potíže se dostavují typicky v první den menstruace, po nějakou dobu se stupňují a odeznívají až po uplynutí jednoho nebo dvou dnů. Bolest může být tak intenzivní, že má vliv na každodenní aktivity ženy.

Rozlišujeme tři základní typy menstruačních bolestí:

  • záchvatovité křeče, které se po krátké době zmírňují a zase se vracejí,
  • stálá tupá bolest,
  • nárazové bolesti.

Příčiny a následky naštěstí ve většině případů nebývají závažné. Ženy při menstruaci často trápí také špatná nálada nebo rozladěnost, ale průvodním příznakem může být i nevolnost nebo nafouklé břicho. Tyto projevy se dostavují současně s menstruací a spolu s ní nebo po jejím skončení také odeznívají.

3 typy bolesti: záchvatovitá,
stálá a nárazová
PŘED MENSTRUACÍ

PŘED MENSTRUACÍ

Podobně jako menstruační křeče také premenstruační syndrom (PMS) se vyskytuje u řady žen. PMS představuje soubor psychických a tělesných potíží, k nimž je potřeba přistupovat podle jejich závažnosti. Běžnými příznaky jsou bolest hlavy, bolest břicha, návaly horka, hromadění vody ve tkáních a zácpa. Zmírnění těchto příznaků a zlepšení kvality života lze dosáhnout relaxačním cvičením, tělesným pohybem nebo v případě potřeby pomocí léků.

CO ZPŮSOBUJE MENSTRUAČNÍ BOLESTI?

Křeče jsou způsobeny různě silnými kontrakcemi (stahováním) děložních svalů. Tyto kontrakce napomáhají odlupování a vypuzování děložní sliznice, která je při každoměsíčním krvácení vyplavována z dělohy. Menstruační bolesti břicha dělíme na primární, u nichž není zjištěna zvláštní příčina, a sekundární, za nimiž stojí nějaké gynekologické onemocnění. Pokud se v souvislosti s měsíčním cyklem bolesti objevují dlouhodobě, je každopádně nutné navštívit gynekologa, aby příčiny příznaků vyšetřil.

?

JAK SE PROJEVUJE BOLEST

Bolestivá menstruace se projevuje bolestmi v podbřišku a oblasti beder, nevolností, zvracením a průjmy. K těmto potížím dochází většinou těsně před nástupem menstruace a mizí obvykle za dva až tři dny. Příčinou bolestí je zvýšená tvorba prostaglandinů – hormonům podobných látek, které způsobují nedokrvení dělohy v důsledku zvýšení stahů děložního svalstva a rovněž křečovité stahy hladkého svalstva zažívacího ústrojí.

Nadměrně bolestivou menstruací neboli dysmenoreou trpí 30–50 % žen v reprodukčním věku, zejména ve věku do 24 let. Ke zmírnění či úplnému vymizení potíží přirozenou cestou může u ženy dojít po prvním porodu.

Nadměrnou bolestí trpí: 30–50 % žen v reprodukčním věku

ZMÍRŇOVÁNÍ MENSTRUAČNÍCH BOLESTÍ

První věc, kterou se každá dívka naučí od své maminky, je to, že při menstruačních křečích příznivě působí teplo. K uvolnění křečí může přispět láhev s teplou vodou nebo tlustá deka omotaná kolem pasu. Teplo skutečně křeče uvolňuje, proto je vhodné bolestivý podbřišek mírně zahřívat. V době menstruace může pomoci i tělesný pohyb. Jeho působení je velmi komplexní: zlepšuje celkový krevní oběh, uvolňuje stres, podporuje metabolismus a všemi těmito účinky přispívá ke zmírnění bolesti.

Když tyto zevní metody nepomáhají nebo když žena potřebuje rychlou a účinnou pomoc, vhodným řešením může být lék Ibalgin® 400 mg, který pomáhá při léčbě mírných až středně silných bolestí různého původu. Kombinace účinku proti bolesti, zánětu a horečce je tak vhodná ke zmírnění menstruačních bolestí. Lék Ibalgin® 400 mg je k dostání bez lékařského předpisu, na možná rizika a nežádoucí účinky se bezpodmínečně podívejte do příbalové informace nebo se zeptejte svého ošetřujícího lékaře či lékárníka.