Jsou ženy, které mají to štěstí, že je průběh měsíčního cyklu nijak nezatěžuje, ale většina
si při menstruaci musí projít širokou škálou
nepříjemných příznaků.
Bolesti spojené s menstruačním krvácením se zpravidla začínají objevovat během dospívání a s přibývajícím věkem nebo po prvním porodu se zmírňují. Potíže se dostavují typicky v první den menstruace, po nějakou dobu se stupňují a odeznívají až po uplynutí jednoho nebo dvou dnů. Bolest může být tak intenzivní, že má vliv na každodenní aktivity ženy.
Rozlišujeme tři základní typy menstruačních bolestí:
Příčiny a následky naštěstí ve většině případů nebývají závažné. Ženy při menstruaci často trápí také špatná nálada nebo rozladěnost, ale průvodním příznakem může být i nevolnost nebo nafouklé břicho. Tyto projevy se dostavují současně s menstruací a spolu s ní nebo po jejím skončení také odeznívají.
Podobně jako menstruační křeče také premenstruační syndrom (PMS) se vyskytuje u řady žen. PMS představuje soubor psychických a tělesných potíží, k nimž je potřeba přistupovat podle jejich závažnosti. Běžnými příznaky jsou bolest hlavy, bolest břicha, návaly horka, hromadění vody ve tkáních a zácpa. Zmírnění těchto příznaků a zlepšení kvality života lze dosáhnout relaxačním cvičením, tělesným pohybem nebo v případě potřeby pomocí léků.
Křeče jsou způsobeny různě silnými kontrakcemi (stahováním) děložních svalů. Tyto kontrakce napomáhají odlupování a vypuzování děložní sliznice, která je při každoměsíčním krvácení vyplavována z dělohy. Menstruační bolesti břicha dělíme na primární, u nichž není zjištěna zvláštní příčina, a sekundární, za nimiž stojí nějaké gynekologické onemocnění. Pokud se v souvislosti s měsíčním cyklem bolesti objevují dlouhodobě, je každopádně nutné navštívit gynekologa, aby příčiny příznaků vyšetřil.
Bolestivá menstruace se projevuje bolestmi v podbřišku a oblasti beder, nevolností, zvracením a průjmy. K těmto potížím dochází většinou těsně před nástupem menstruace a mizí obvykle za dva až tři dny. Příčinou bolestí je zvýšená tvorba prostaglandinů – hormonům podobných látek, které způsobují nedokrvení dělohy v důsledku zvýšení stahů děložního svalstva a rovněž křečovité stahy hladkého svalstva zažívacího ústrojí.
Nadměrně bolestivou menstruací neboli dysmenoreou trpí 30–50 % žen v reprodukčním věku, zejména ve věku do 24 let. Ke zmírnění či úplnému vymizení potíží přirozenou cestou může u ženy dojít po prvním porodu.
První věc, kterou se každá dívka naučí od své maminky, je to, že při menstruačních křečích příznivě působí teplo. K uvolnění křečí může přispět láhev s teplou vodou nebo tlustá deka omotaná kolem pasu. Teplo skutečně křeče uvolňuje, proto je vhodné bolestivý podbřišek mírně zahřívat. V době menstruace může pomoci i tělesný pohyb. Jeho působení je velmi komplexní: zlepšuje celkový krevní oběh, uvolňuje stres, podporuje metabolismus a všemi těmito účinky přispívá ke zmírnění bolesti.
Když tyto zevní metody nepomáhají nebo když žena potřebuje rychlou a účinnou pomoc, vhodným řešením může být lék Ibalgin® 400 mg, který pomáhá při léčbě mírných až středně silných bolestí různého původu. Kombinace účinku proti bolesti, zánětu a horečce je tak vhodná ke zmírnění menstruačních bolestí. Lék Ibalgin® 400 mg je k dostání bez lékařského předpisu, na možná rizika a nežádoucí účinky se bezpodmínečně podívejte do příbalové informace nebo se zeptejte svého ošetřujícího lékaře či lékárníka.
Ibalgin® 400 mg s protizánětlivým účinkem. Pomáhá při bolesti hlavy, zubů, zad, svalů, kloubů a menstruační bolesti.
Měkké tobolky se v těle snadno rozkládají a okamžitě uvolňují účinnou látku, která se rychleji vstřebává do krevního oběhu a díky tomu se rychle dostane k místu bolesti.