Hlavou proti
bolesti hlavy?
Jde to!

Co když existuje přirozenější způsob, jak bolest účinně snížit bez jakýchkoli vnějších vlivů?

#pozitivneprotibolesti

Bolest je přirozenou součástí života a každý z nás se s ní více nebo méně pravidelně setkává. Ať už v podobě bolesti hlavy, zubů, kloubů, svalů nebo typických menstruačních bolestí. A když k tomu dojde, většinu z nás nenapadne nic jiného než si vzít prášek.

?

CO JE POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE

Když se řekne pozitivní psychologie, řada z nás si ji asi představí jako nějakou esoterickou nauku plnou nepřirozené, až toxické pozitivity1 v každé situaci a za každou cenu. Takhle to ale rozhodně nefunguje. Není možné být stále pozitivní, a i negativní emoce k životu neodmyslitelně patří. Cílem pozitivní psychologie je proto emocionální rovnováha, která nám umožňuje se z negativních emocí rychleji zotavit, a naopak více využívat těch pozitivních.

Pozitivní přístup k životu pomáhá proti bolesti různými způsoby. A výzkumy to potvrzují. Jedna ze studií na toto téma ukázala, že pacienti, kteří se při podání testovací injekce usmívali, měli až o 40 % vyšší práh bolesti než pacienti, kteří při podání stejné injekce dělali bolestivé grimasy. Mimické svaly používané při úsměvu totiž automaticky aktivují uvolňování serotoninu, dopaminu a endorfinů.

40 % Vyšší práh bolesti
Pozitivni psychologie

Další studie za účasti 141 pacientů trpících chronickými bolestmi prokázala, že pacienti s pozitivním přístupem k životu a vyšším sebevědomím pociťovali méně silnou bolest a narušení běžného života než pacienti s negativním přístupem a nižším sebevědomí.

Zajímavý poznatek přinesla i další studie, kde pacienti očekávající lék proti migréně dostali tajně jen placebo. Výsledek? V 50 % případů zafungovalo placebo stejně jako skutečný lék proti migréně. Úleva od bolesti se tedy dostavila už jen proto, že ji pacienti očekávali. A vědci předpokládají, že stejný placebo efekt lze očekávat i při pravidelném dodržování zdravého životního stylu díky cvičení, zdravé stravě nebo dodržování pitného režimu.

Žít v souladu s pozitivní psychologií proto není nijak náročné. Stačí jen udělat první krok.

JAK TEDY S POZITIVNÍ
PSYCHOLOGIÍ ZAČÍT?

Zkuste po dobu 21 dní dodržovat
následujících 5 pravidel7.

Pokud to dokážete, je pravděpodobné, že se tyto rituály
stanou každodenní součástí vašeho života a pomůžou vám dosáhnout celkově pozitivnějšího přístupu k životu.

  1. Každý den si vybavte 3 věci, za které jste vděční. Při pravidelném dodržování tak naučíte svůj mozek, aby automaticky vyhledával pozitivní věci místo těch negativních.
  2. Každý den si napište jednu pozitivní věc, která vás ten den potkala. Díky tomu ji vnitřně prožijete znovu.
  3. Pravidelné tělesné cvičení naučí váš mozek, že děláte pro tělo něco dobrého.
  4. Aspoň chvíli meditujte nebo relaxujte. Cílem je soustředit se jen na akt uvolnění.
  5. Pošlete někomu hezký e-mail. Svůj hezký pocit tak pomůžete šířit dál.
21 dní dodržovat 5 pravidel