Sezení v práci
se může obejít
i
bez bolesti!

Negativní následky práce v sedě mohou mít dopad na fungování našeho těla.

#pozitivneprotibolesti

Sezení tak může způsobovat problémy spojené s pohybovým aparátem, tedy poruchy páteře, poškození meziobratlových plotének, namožené svaly a vazy šíje, problémy horních končetin či bolesti hlavy. Může ovlivnit také kardiovaskulární systém a způsobit tak onemocnění srdce. Vliv má také na trávicí systém a na naši psychickou kvalitu života.

Aby vám práce u počítače nezpůsobovala zbytečnou bolest, máme pro vás několik tipů, které vám mohou pomoci mnoha bolestem z dlouhého sezení předejít a které můžete aplikovat okamžitě.

?

Jak předejít bolesti

Správné sezení je základ! Posaďte se vzpřímeně tak, aby vaše stehna byla rovnoběžně s podlahou, v kolenech svíraly neostrý úhel a chodidla se dotýkala celou plochou podlahy. Takto vzpřímený sed vám zabezpečí správné fyziologické prohnutí páteře. V ideálním případě zvolte takovou opěrku zad, která respektuje fyziologický tvar vaší páteře a byla ve výšce maximálně spodního úhlu lopatek. Vaše ruce by měly při položení dlaní na desku stolu svírat v loktech pravý úhel.

Základem je správné sezení
STATICKÁ FORMA SEZENÍ

STATICKÁ FORMA SEZENÍ

Na monitor počítače by měl váš pohled směřovat kolmo. Obrazovka vašeho počítače by měla být umístěna ve vzdálenosti 40 až 75 cm a horní část její aktivní plochy by měla být v úrovni vašich očí. Váš pohled by měl směřovat kolmo na plochu monitoru.

Velký počet pohybů prstů stejnými svalovými skupinami bez odpočinku či špatná poloha rukou může být příčinou problémů, vzniklých přetížením horních končetin. Proto si myš s klávesnicí umístěte k sobě co nejblíže a mějte je pohodlně ve svém dosahu. Při jejich používání pak neprohýbejte zápěstí a v případě potřeby používejte pro chvilku odpočinku podpěrky zápěstí.

DYNAMICKÝ ZPŮSOB SEZENÍ

Kromě statické formy sezení existuje také tzv. dynamický způsob sezení. Nejde totiž o to sedět co nejpohodlněji, respektive sedět ve stabilní poloze s respektováním anatomie těla, ale střídat během práce polohu sedu, případně střídat sed a stoj. Nezoufejte, pokud zrovna nemáte polohovací stůl či některou z alternativních sedaček v podobě klekačky nebo míče! Můžete měnit polohu přímo na daném sedadle a střídat tak přední, střední a zadní sed.

Je víc než vhodné dávat si během práce u počítače také pravidelné přestávky a to alespoň po dvou hodinách. Protáhněte se, krátce si zacvičte, projděte se na kus řeči za svými kolegy. Udržování vztahů s vašimi spolupracovníky má na vaše pracovní prostředí také neméně významný vliv.

Přestávky alespoň po dvou hodinách
PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM PRACUJETE

PROSTŘEDÍ, VE KTERÉM PRACUJETE

Rozhlédněte se kolem sebe! Je váš prostor zalitý světlem? Pokud nemáte v prostoru dostatek denního světla, pak používejte umělé osvětlení, které je barevně tomu dennímu co nejblíže. Dostatečnou viditelnost si pak zajistěte správnou a nekolísavou intenzitou světelného zdroje, abyste nebyli nuceni příliš namáhat zrak. Nezapomínejte také pravidelně větrat, zvlhčovat vzduch a udržovat jej v létě na teplotách od 23-26°C, v zimě od 20-23°C.

Zpříjemněte si prostředí pro práci a umístěte do vašeho pracovního prostředí živé rostliny. Ty napomáhají zvlhčení ovzduší, snížení množství škodlivin, ztlumení zvuků. Podílí se na psychické pohodě a rovnováze a vaše kancelář navíc díky nim zkrásní. Přidat můžete do svého prostoru také pár oblíbených fotek, keramiku, či další doplňky, které vám způsobí potěšení.