Bolest svalů – Jak si
ulevit od bolesti
.

Nejčastější příčinou, proč nás svaly bolí, je fyzická námaha.

#pozitivneprotibolesti
?

PROČ SVALY BOLÍ

Bolest svalů (odborně myalgie) je v dnešní době častým problémem. Vzniká z různých příčin a podle toho se také liší léčba. Jaké jsou tedy důvody bolestí svalů?

BOLEST SVALŮ PO FYZICKÉ NÁMAZE

Nejčastější příčinou, proč nás svaly bolí, je fyzická námaha. Dochází během ní k přetížení svalové soustavy, které se projevuje únavou, a právě bolestí svalů. Unavené a vyčerpané svaly mají sklon k třesu a křečím.

Dříve se předpokládalo, že tento stav je následkem nahromadění kyseliny mléčné, jež se do svalů vylučuje při intenzivním pohybu. Dnes již víme, že během velké fyzické námahy dochází rovněž k nepatrným poraněním svalových vláken a bolest svalů způsobuje zacelování těchto drobných trhlinek. Bolestivý stav může trvat několik dní až týden. Není nebezpečný, ale znepříjemňuje pohyb a je znakem toho, že si svaly potřebují odpočinout a zregenerovat.

Je třeba zohlednit i věk – po 40. roce věku nastává postupné stárnutí šlach, úponů a vazů. Častěji tedy dochází k jejich přetížení po fyzické námaze. A to i u lidí, kteří zatěžují svaly stále stejnou intenzitou.

Bolesti svalů z přetížení se mohou projevit na rukou, na nohou nebo například v oblasti šíje a krku.

Ve věku 40. let nastává stárnutí šlach,
úponů a vazů
BOLEST SVALŮ

BOLEST SVALŮ NA NOHOU

Bolesti svalů na nohou se objevují jak u lidí, kteří mají pohybu málo, tak u sportovců, kteří přetěžují stále stejné svalové partie. Svaly na nohou jsou více namáhány také při dlouhodobém řízení auta nebo delším sezení s nohou přes nohu.

Nejčastějšími projevy přetížení jsou pak bolesti svalů na stehnech. Právě stehna bývají při sportu a fyzicky náročnějších činnostech namáhána nejčastěji. Obvykle se můžete setkávat také s bolestmi svalů v oblasti bérce, hýždí nebo lýtek.

BOLEST SVALŮ NA RUKOU

Jednostranné přetěžování určitých svalů na rukou (například při práci na počítači, hře na hudební nástroj, manuální práci) může postupně přejít v nepříjemné obtíže, bolesti svalů na rukou.

BOLEST SVALŮ NA KRKU

Špatné držení těla, konkrétně krční páteře a ramen vede k přetěžování jedné skupiny svalů a oslabování jiné. Důsledkem jsou pak bolesti objevující se zejména po dlouhém sezení v lavici nebo práci za počítačem. Protažení bolavé oblasti a masáž sice přinesou krátkodobou úlevu, avšak z dlouhodobého hlediska se problémy jenom prohlubují. Na toto přetížení poté reagují i ostatní měkké tkáně a mohou se objevit i další problémy, jako například:

  • Bolest hlavy
  • Bolest očí
  • Brnění a bolest rukou
  • Hučení v uších, závratě

BOLEST SVALŮ SOUVISEJÍCÍ S NEMOCÍ

Bolesti svalů a kloubů, spolu s horečkou a celkovou únavou, provázejí také virové infekce, jako je například chřipka. S tím, jak se v čase zlepšuje stav nemocného, tyto bolesti postupně mizí. Jejich léčba tudíž neprobíhá izolovaně, ale je součástí celkové léčby virového onemocnění. Ta většinou spočívá především v ulevování od příznaků, jež infekci provázejí. Vhodné jsou například léky obsahující ibuprofen, jenž kromě toho, že sníží horečku, pomůže zmírnit právě bolesti svalů a kloubů.

Bolesti svalů se objevují i u bakteriálních infekcí, jako jsou borelióza, tetanus či některé tropické horečnaté nemoci. A dále též při nakažení parazity (např. svalovec, tasemnice, toxoplazma a další). Léčba těchto onemocnění však patří do rukou odborníka.

Bolesti svalů mohou také vzniknout jako nežádoucí účinek užívání některých léků.

JAK BOLESTEM SVALŮ PŘEDCHÁZET

Pokud plánujete větší fyzickou zátěž nebo sportovní výkon, měli byste věnovat dostatečný čas zahřátí svalů před výkonem, jinak jsou svaly náchylnější ke zraněním. Pro zahřátí stačí krátký běh či skákání na místě nebo jakákoliv aktivita, která svaly prokrví a zvýší tepovou frekvenci. Stejnou pozornost byste měli věnovat svalům také po skončení výkonu, aby došlo k jejich uvolnění. Znovu postačí chvilka na protáhnutí pomocí cviků, které uvolní svalové napětí.

OBECNÉ RADY, JAK ZMÍRNIT BOLEST SVALŮ

Pokud ovšem k bolestivým stavům přesto dojde, lze kromě užití léků proti bolesti vyzkoušet také různé regenerační techniky, jako je:

  • sauna
  • střídání teplé a studené sprchy
  • masáž
  • mírnější pohybový režim a jemné protahování svalů

JAK SI ULEVIT OD BOLESTI SVALŮ?

Léčba bolesti svalů spočívá především v zjištění její příčiny. V případě bolestí majících souvislost s jiným onemocněním či užíváním léku musí být léčba celková a měla by být konzultována s ošetřujícím lékařem.

GEL NA BOLEST SVALŮ

Ibalgin® gel se používá k lokální léčbě bolestivých poúrazových stavů a následků sportovních úrazů, jako jsou poúrazový zánět svalů, šlach, vazů a kloubů, poranění měkkých částí kloubů a zhmoždění. Má chladivý účinek, pomáhá potlačit bolest, snížit otok a tlumit zánět. Na postižené místo se lehce vetře 4–10 cm dlouhý proužek gelu několikrát denně s odstupem alespoň 3–4 hodin. Po nanesení gelu je nutné umýt si ruce, pokud na nich nejsou právě ošetřovaná místa.

KRÉMY NA BOLEST SVALŮ

Ibalgin® krém potlačuje bolest, snižuje otok a tlumí zánět a bolest u poúrazových stavů a následků sportovních úrazů. Používá se k léčbě bolestivých poúrazových zánětů šlach, vazů, svalů a kloubů, při zhmoždění a při podvrtnutí kloubu nebo poranění jeho měkkých částí. Na postižené místo se 3–4krát denně nanese 4–10 cm dlouhý proužek krému, který se lehce vmasíruje do kůže.

Ibalgin® Duo Effect obsahuje kombinaci léčivých látek ibuprofen a heparinoid S. Zatímco ibuprofen potlačuje bolest a zmírňuje zánět a otok v postižené oblasti, heparinoid S snižuje srážlivost krve v místě aplikace. Zabraňuje tak tvorbě krevních sraženin a urychluje vstřebávání krevních výronů. Snižuje taktéž tvorbu otoků a působí protizánětlivě. Na postižené místo a do jeho okolí se vmasíruje 2–3krát denně tenká vrstva krému, což se zopakuje po 4–5 hodinách.

Krémy s obsahem ibuprofenu jsou určeny dospělým a dětem od 12 let a jsou vhodné i při celkové léčbě tabletami s obsahem ibuprofenu. Při rozsáhlých a bolestivých krevních výronech se může zpočátku místo ošetřené krémem překrýt neprodyšným obvazem. Bez porady s lékařem by se neměly používat déle než 2 týdny.

PERORÁLNÍ LÉKY NA BOLEST SVALŮ

Ibalgin® 400 mg díky účinné látce ibuprofen pomáhá zmírnit bolest různého původu, jako je bolest svalů a kloubů, ale také bolest zad, hlavy či zubů. Růžové tablety jsou určené dospělým a dětem od 12 let, kteří užívají 3x denně 1 tabletu v minimálním časovém odstupu 4 hodin.

Ibalgin® Rapidcaps 400 mg obsahují ibuprofen v tekuté formě. Měkké růžové tobolky se v těle snadno rozkládají a okamžitě uvolňují účinnou látku. Ta se rychleji vstřebává do krevního oběhu, a díky tomu se rychle dostane k místu bolesti. Tobolka se užívá po 4 hodinách až 3x denně, délka účinku proti bolesti je až 8 hodin.