Bolest zad - jak na ni, léčba, cviky.

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších příčin
omezení pracovní schopnosti a fyzické
aktivity člověka.

#pozitivneprotibolesti
?

BOLEST ZAD – PROČ ZÁDA BOLÍ

Důvody je třeba hledat především v současném životním stylu, který se pojí s jednostranným dlouhodobým přetěžováním, statickou prací a minimem pohybu. Bolestí zad trpí 15–45 % populace, nejčastěji jde o bolest v oblasti bederní páteře.

Je třeba odlišit prosté bolesti zad (akutní krční, hrudní a bederní blokády) od potenciálně ohrožujících stavů, kdy dochází k dráždění nervových struktur. Alarmující jsou neustupující kruté bolesti zad, recidivující těžké blokády zad, bolesti vyzařující do končetin a prstů, poruchy citlivosti a chůze.

Bolestí zad trpí >45 % populace
CO NA BOLEST ZAD

CO NA BOLEST ZAD

Dobrou zprávou je, že akutní prosté bolesti mají většinou nekomplikovaný průběh. Odezní buď spontánně, nebo je lze zmírnit léčbou do 2–4 týdnů od vzniku. A co konkrétně pomáhá na bolest zad? Krátkodobý klid na lůžku, na přechodnou dobu také krční límec. Rovněž je třeba upravit celkový pohybový režim. Jakmile bolesti mírně poleví, člověk se může zapojit do běžných denních aktivit. Postupně by měl zvyšovat intenzitu zátěže a vynechat pouze činnosti, které bolesti zvyšují.

LÉKY NA BOLEST ZAD

Při výrazných obtížích, které nemocného značně omezují, může sáhnout po lécích a dalších přípravcích určených k tlumení bolesti zad. Existují topické lékové formy (krémy a gely), formy se systémovým účinkem (tablety proti bolesti) a další přípravky (např. náplasti proti bolesti) Některé analgeticky působící topické lékové formy (krémy a gely), lze pro zvýšení analgetického účinku kombinovat s formami se systémovým účinkem (tablety proti bolesti) se stejnou účinnou látkou.

KRÉMY NA BOLEST ZAD

Vhodné na bolest zad jsou krémy a gely s analgetickým účinkem. Aplikovat se dá např. Ibalgin® krém obsahující léčivou látku ibuprofen, která se po aplikaci dobře vstřebává do podkožních tkání. Na postižené místo se nanáší 3–4krát denně 4–10 cm dlouhý proužek krému, který se lehce vtírá do kůže. Druhou variantou léku může být krém Ibalgin® Duo Effect. Ten kromě ibuprofenu obsahuje navíc heparinoid S4. Tato léčivá látka lokálně snižuje srážlivost krve a urychluje vstřebávání otoku a krevního výronu. Na postižené místo a jeho okolí se nanáší 2–3krát denně asi 1 mm silná vrstva krému, která se opět lehce vetře do kůže.

GELY NA BOLEST ZAD

Gely jsou vhodným přípravkem k lokální léčbě bolesti. Ibalgin® gel s obsahem ibuprofenu má chladivý účinek, zbavuje bolesti, zmenšuje otoky a zkracuje dobu návratu k normální funkci. Aplikuje se dospělým (včetně starších pacientů) a dospívajícím od 12 let, kterým se na postižené místo 3–4krát denně v časových odstupech 3–4 hodin nanáší 4–10 cm dlouhý proužek gelu, jenž se lehce vtírá do kůže.

TABLETY NA BOLEST ZAD

Při silných bolestech zad je vhodné lokální léčbu doplnit tabletami či tobolkami s obsahem ibuprofenu. Klasické růžové tablety Ibalgin® 400 mg zmírňují bolesti a záněty různého původu. Jsou určené dospělým a dospívajícím od 12 let, kteří užívají 3x denně 1 tabletu v minimálním časovém odstupu 4 hodin. Další volbou může být Ibalgin® Rapidcaps měkké tobolky obsahující ibuprofen v tekuté formě. Růžové měkké tobolky se po užití snadno rozkládají a okamžitě uvolňují účinnou látku. Ta se rychle vstřebává do krevního oběhu, a díky tomu se rychle dostane k místu bolesti. Tablety Ibalgin® Rapidcaps 400 mg mohou užívat dospělí a dospívající od 12 let věku (od 40 kg tělesné hmotnosti), a to až 3x denně jednu tobolku po 4 hodinách. Pro dospělé a pro děti od 6 let věku (od 20 kg tělesné hmotnosti) je určen Ibalgin® Rapidcaps 200 mg měkké tobolky.

Dále je možné užívat Ibalgin® Rapid. Růžové tablety obsahují účinnou látku ibuprofen-lysinát, který se v těle snadno rozkládá – nástup účinku byl zaznamenán už do 15 až 30 minut. Přípravek je určen dospělým a dospívajícím s hmotností 40 kg a více (od 12 let věku). Počáteční dávka je 1 tableta, poté se užívá 1 tableta každých 6 hodin podle potřeby (ne více než 3 tablety denně).

ODSTRANĚNÍ BOLESTÍ ZAD
POMOCÍ CVIČENÍ

Bolesti zad velmi často způsobuje snížená funkce hlubokého stabilizačního systému (tzv. střed těla, HSS), jehož úkolem je zajistit správné držení těla. Správné fungování je důležité nejen při sportu a namáhavé fyzické práci, ale i při běžných denních aktivitách, jako je chůze nebo sezení v kanceláři.

Pokud hluboký stabilizační systém dostatečně nepracuje, jeho funkci přejímají svaly povrchové, které však k tomu nejsou uzpůsobeny. Povrchové svalstvo sice vypomáhat může, ale po nějaké době dodatečnou zátěž přestane zvládat, což se projeví právě bolestmi zad.

Dobrou zprávou je, že hluboký stabilizační systém se dá posilovat jednoduchými cviky, které každý zvládne doma i v kanceláři. Cvičit by se měly každý den několik desítek minut. Obecně platí, že každá hodina v práci by měla být proložena alespoň 5 minutami cvičení, protažení nebo projití se.

hodina v práci = 5 minut cvičení
(protáhnutí)
CVIKY NA BOLESTI ZAD

CVIKY NA BOLESTI ZAD

Pro předcházení a odstranění bolestí zad je nutné zádové svaly správně protahovat a posilovat. Cvičení musí být pravidelné (ideálně 2x denně alespoň 10 minut), prováděné pomalu, tahem, nikoliv švihem. Každý cvik se opakuje 5 až 10x s krátkou pauzou. Důležité je správné dýchání a vždy je třeba myslet na to, že cvičení by bolesti mělo zbavovat, ne ji prohlubovat.

Provádějte:

  • Protažení šíjového svalstva
  • Protažení svalů v okolí páteře
  • Protažení prsního svalstva
  • Cviky k uvolnění krční páteře
  • Cviky k uvolnění hrudní páteře
  • Cviky k uvolnění bederní páteře

JÓGA PROTI BOLESTEM ZAD

Bolest zad je jedním z důvodů, který mnoho lidí přivede k józe. Jde o komplexní cvičení, u něhož se svaly příjemně protáhnou, zpevní jak ty vnější, tak i ty vnitřní, zklidní mysl a uvolní celé tělo. Má-li být cvičení jógy účinné, je nutné dbát na pravidelnost a mít trpělivost – výsledky by se měly časem dostavit.

LETÁČEK S DOPORUČENÝMI CVIKY: