Bolest zubu
a
jak ji ztišit, typy bolesti.

Léčbu proto není radno zanedbávat.
Neléčená příčina akutní bolesti zubů může totiž přejít do chronického stavu.

#pozitivneprotibolesti
?

BOLEST ZUBŮ – PROČ ZUBY BOLÍ
A JAK TIŠIT BOLEST ZUBŮ

Bolest zubů už někdy v životě potrápila asi každého, dospělé ani děti nevyjímaje. V oblasti obličeje je bolest obvykle vnímána intenzivněji
než jinde, protože v hlavě je bohatá síť nervových zakončení. Léčbu
proto není radno zanedbávat. Neléčená příčina akutní bolesti zubů
může totiž přejít do chronického stavu
, z něhož se pak hůře dostává. Základem úspěšné léčby bolesti zubů by proto vždy mělo být zjištění
příčin jejího vzniku.

BOLEST ZUBŮ – PROČ ZUBY BOLÍ
Postihuje 90 % obyvatelstva
bez ohledu na věk

BOLEST ZUBŮ PŘI ZUBNÍM KAZU

Nejčastějším důvodem bolesti je zubní kaz a komplikace s ním spojené. Postihuje přes 90 % obyvatelstva bez ohledu na věk. Zubní kaz je infekční onemocnění tvrdých zubních tkání. Za jeho vznikem stojí ústní mikroflóra, citlivá zubní tkáň, působení slin a sacharidy obsažené v stravě. Bakterie, které pokrývají povrch zubů, rozkládají sacharidy na kyseliny, a ty pak odvápňují sklovinu chránící povrch zubů a snižují její tvrdost.

Prvními signály přítomnosti zubního kazu, díky kterým jej lze také přesně lokalizovat, bývají nejčastěji:

  • citlivá reakce nebo bolest zubů na sladké, slané a kyselé,
  • bolest zubů v reakci na studené (např. při pití chlazených nápojů, působení chladného vzduchu, nasátí vzduchu apod.),
  • bolest zubů při skusu a na dotek.

V této fázi zubní dřeň není poškozena a po ošetření kazu výplní obtíže zcela ustanou. Pokud ovšem k ošetření nedojde včas, infekce proniká hlouběji a bolest se zintenzivňuje, a to především večer, respektive v noci, kdy nám může bránit ve spánku. Tato bolest neodezní, je trvalá, může být provázena zvýšenou teplotou a celkově nás umí značně potrápit. V této fázi by se proto lékařské ošetření nemělo nijak odkládat – zachrání postižený zub a pacientovi se rychle uleví od bolesti.

BOLEST SOUVISEJÍCÍ SE ZÁNĚTEM DÁSNÍ

Druhým nejčastějším onemocněním chrupu bývá onemocnění parodontu – tedy tkáně v okolí zubu. Bývá důsledkem infekce související se špatnou hygienou a s komplikacemi neošetřeného zubního kazu. Onemocnění je zrádné v tom, že dlouho nebolí, a pokud ano, zpravidla ho charakterizuje bolest na skus a na poklep.

Může jít o zánět dásní, který je nejčastějším zánětlivým onemocněním v lidském organismu. Zánět se projevuje zduřením a zarudnutím dásní a krvácením při čištění zubů. Přejde-li do hloubky, dochází k parodontitidě (nesprávně označované též jako parodontóza), čili k postupné destrukci kosti zubního lůžka a ztrátě celého zubu. Rozlišujeme agresivní a chronickou formu parodontitidy, jež se liší v rychlosti průběhu. Občas se objevuje pouze tlak či pocit trnutí v dásních, opravdová bolest pak přichází až ve velmi pokročilém stadiu onemocnění a při akutním zhoršení zánětu.

BOLEST SOUVISEJÍCÍ SE ZÁNĚTEM DÁSNÍ
Během těhotenství
lze podat lokální
přípravky.

BOLEST ZUBŮ V TĚHOTENSTVÍ

Velmi často se s bolestmi zubů potýkají také nastávající maminky. Rozšířené tvrzení, že každé dítě stojí matku jeden zub, protože jí odebírá z těla vápník, je ovšem nepravdivé.

Proč se tedy zuby v těhotenství kazí častěji? Jde o souhru několika faktorů – občasné zvýšené konzumace sladkého v důsledku „těhotenských chutí“, nepříjemného dávivého reflexu při použití zubního kartáčku v prvních měsících těhotenství a s tím spojené slabší ústní hygieny. V případě bolesti zubů se budoucí maminka nemusí obávat návštěvy zubaře. I během těhotenství lze podat lokální přípravky na znecitlivění. U složitějších výkonů je možné užít i některé léky na tlumení bolesti.

BOLEST ZUBŮ PO VYTRŽENÍ A DALŠÍCH
ZÁKROCÍCH

Už samotné ošetření zubů představuje mnohdy bolestivý zákrok, zubní lékař by měl proto pacientovi vždy nabídnout odpovídající léky na tlumení bolesti. Bolest se často objevuje také po ošetření. Po vytržení zubu se kromě bolesti objevuje často i otok, který nepříjemný pocit v ráně ještě zintenzivňuje. Pokud se tedy předpokládá přetrvávající bolest i po odeznění anestezie podané lékařem v průběhu ošetření, doporučují se užívat analgetika.

BOLEST ZUBŮ PO ÚRAZECH

Při úrazech dochází často k přímému poškození tvrdých zubních tkání, nebo také k zhmoždění či rozdrcení parodontu nebo kosti v okolí. Úrazy zubů vždy vyžadují neodkladné ošetření za účelem zjištění rozsahu poranění.

JAK ŘEŠIT BOLEST ZUBŮ

Základem léčby bolesti zubů je objasnění příčiny jejího vzniku. Některé příznaky nelze podcenit a lékařské ošetření je u nich nezbytné. Součástí léčebného postupu je také účinné tlumení bolesti.

LÉKY PROTI BOLESTI

K řešení akutní bolesti zubů se používají léky ze skupiny analgetik. Nejčastěji jsou to tzv. nesteroidní antirevmatika, při jejichž opakovaném podávání se projeví i protizánětlivý účinek, který má při tlumení bolesti svůj význam. Lze je koupit v lékárně bez lékařského předpisu. Návštěvu lékaře však není radno odkládat, ani když bolest odezní. Zubní kaz či jiná zubní onemocnění je totiž třeba vyléčit, aby se po čase bolest znovu neobjevila.

Pokud je pacient s bolestmi zubů schopný přijmout léky ústy, je vhodné podat léky s obsahem ibuprofenu. Na trhu jsou k dostání ve formě tablet nebo měkkých tobolek, pro děti i ve formě suspenze. Bez porady s lékařem by se však neměly užívat déle než tři dny a neměly by je užívat těhotné ve 3. trimestru.

Ibalgin® Rapidcaps 400 mg měkké tobolky a Ibalgin® Rapidcaps 400 mg měkké tobolky obsahují ibuprofen v tekuté formě. Měkké tobolky se v těle snadno rozkládají a okamžitě uvolňují účinnou látku. Ta se rychleji vstřebává do krevního oběhu, a díky tomu se rychle dostane k místu bolesti. Tobolka se užívá po 4 hodinách až 3x denně, délka účinku proti bolesti je až 8 hodin.

Ibalgin® 200 mg mohou užívat děti od 6 let, a to 1 tabletu 2x až 3x denně. Interval mezi jednotlivými dávkami by měl být u dětí 6 až 8 hodin, u dospělých alespoň 4 hodiny.

Ibalgin® 400 mg se užívá při bolestech i horečnatých onemocněních v dávkování 3x denně 1 tableta. Interval mezi jednotlivými dávkami by měl být alespoň 4 hodiny. Vzhledem k množství léčivé látky je určen pro dospělé a dospívající od 12 let.

Ibalgin® Rapid obsahuje ibuprofen ve formě ibuprofen-lysinátu, který se v těle snadno rozkládá, účinná látka se dobře vstřebává do krevního řečiště, a tak se rychle dostane ke zdroji bolesti. Nástup účinku se projeví již za 15 minut. Počáteční dávka je 1 tableta, poté 1 tableta každých 6 hodin podle potřeby. Interval mezi jednotlivými dávkami by měl být vždy alespoň 6 hodin. Ibalgin® Rapid mohou užívat dospělí a dospívající od 12 let s hmotností nad 40 kg.

OBECNÉ RADY, JAK SI POMOCI PŘI BOLESTI ZUBŮ

Při citlivosti nebo bolesti zubů je dobré se vyhýbat styku s příliš studenými nebo teplými nápoji a potravinami. Bolest zubů se zhoršuje v noci po ulehnutí, vlivem zvýšení tlaku krve v oblasti hlavy. Při spaní je proto lepší podložit hlavu vyšším polštářem, abychom neleželi zcela vodorovně.

Rovněž je vhodné omezit pití alkoholu a vyhýbat se kouření. Mezi ověřené přírodní prostředky patří například odvar z heřmánku, kterým je možné vyplachovat ústa, nebo rozmělněný hřebíček, jenž pomáhá zmírnit bolest citlivého povrchu zubu nebo bolest v místě, kde vypadla zubní výplň.