Bolest kloubů
- Proč klouby bolí a jak se bolesti zbavit.

Bolesti kloubů jsou jedním z nejčastějších
důvodů návštěvy lékaře. Postihují nejen
seniory, ale i mladé lidi.

#pozitivneprotibolesti
?

BOLEST KLOUBŮ – PROJEVY,
PŘÍČINY, LÉČBA

Bolesti kloubů jsou jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Postihují nejen seniory, ale i mladé lidi. Mohou být příznakem řady nemocí – pro stanovení způsobu léčby je proto klíčové rozeznat základní onemocnění.

Bolest kloubů může mít rychlý začátek a často se objevit za plného zdraví. Další variantou je pozvolný nástup a rozvoj bolesti během týdnů až měsíců. Ať tak či onak, je nástup bolesti možným ukazatelem určitého onemocnění.

U bolesti kloubů se dále rozlišuje, zda je klidová nebo ponámahová a zda se projevuje nepřetržitě, občasně či s proměnlivou intenzitou v průběhu času.

Bolestí zad trpí >45 % populace
PŘÍČINY BOLESTI KLOUBŮ

PŘÍČINY BOLESTI KLOUBŮ

Podle původu lze bolesti kloubů rozdělit na vrozené a získané. Mezi nejčastější získané příčiny bolesti kloubů patří:

  • úraz
  • degenerativní nemoci (např. osteoartróza)
  • zánět (např. artritida)
  • infekce (např. chřipka, borelióza)
  • metabolické poruchy (např. dna)

OSTEOARTRÓZA

Mezi nejčastější onemocnění, které způsobují bolest kloubů, patří osteoartróza, známá také jako artróza. Na jejím vzniku se podílí genetické predispozice, prodělané infekce, záněty nebo také úrazy a přetěžování kloubů v důsledku nadváhy či jednostranné práce.

Jde o chronické degenerativní onemocnění, které postihuje více ženy než muže. Může se projevit na kolenech, kyčlích či na rukou. Zejména ženy ve vyšším věku často trpí osteoartrózou rukou, kdy je trápí bolestivé otoky kloubů na rukou anebo deformity kloubů na palci či prstech.

Nejprve se artróza projevuje typickou startovací bolestí kloubů a ztuhlostí zrána nebo po delším sezení, lze ji však celkem jednoduše rozchodit. Problém vzniká v chrupavce, která se postupně ztenčuje. Při pohybu tak v kloubu dochází k většímu tření kostí a vznikají zde výrůstky. Následkem toho pak klouby při pohybu bolí. V pozdějším stadiu se bolest objevuje i v klidu a v noci.

Projevy osteoartrózy

  • bolest kloubů
  • ztuhlost
  • omezená hybnost
  • nestabilita
  • bolestivé otoky
  • deformity na kloubech rukou

Léčba osteoartrózy
Léky používané na léčbu artrózy pomáhají především ulevit od příznaků – tedy potlačují zánět a bolest kloubů a dále zpomalují postup nemoci. Léčbu lze doplnit také některými doplňky stravy. Správný výběr léků je třeba konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Ke zmírnění příznaků osteoartrózy se využívají také nefarmakologické postupy, jako jsou úprava životosprávy, redukce hmotnosti, nošení ortopedických a podpůrných pomůcek. Pomáhá také vodoléčba, elektroléčba a rehabilitace.

REVMATOIDNÍ ARTRITIDA

Revmatoidní artritida, známá též jako artritida či revma, začíná většinou plíživě. Mezi první příznaky patří bolesti a následně i otoky některých kloubů. Podobně jako v případě osteoartrózy trpí i artritidou většinou ženy, a to v kterémkoliv věku.

Příznaky revmatoidní artritidy
V pozdějším stadiu je typické symetrické postižení stejných kloubů na obou stranách těla, které se projevuje nejčastěji jako bolest a otoky zápěstí a bolest malých kloubů na ruce. Bolesti jsou horší ráno a provází je typická ztuhlost, klouby jsou oteklé, prohřáté a citlivé na dotek. Právě tzv. zánětlivý charakter bolesti odlišuje artritidu od osteoartrózy.

Revmatoidní artritidu provází také další příznaky – únava, zvýšená teplota, nechutenství. Typický je slabý stisk ruky.

Léčba revmatoidní artritidy
Základním předpokladem léčby artritidy je včasná návštěva lékaře, který stanoví diagnózu na základě fyzikálního vyšetření, rentgenového nálezu a krevního testu.

Léčba revmatoidní artritidy spočívá v úlevě od jejích příznaků a zpomalování nevratného poškození kloubů. Pacienti na počátku léčby užívají kortikoidy a léky na zmírnění probíhajícího zánětu a bolesti kloubů z řady tzv. nesteroidních antirevmatik, např. ty s obsahem ibuprofenu. Důležitá je rovněž rehabilitace a fyzikální léčba – ultrazvuk, kryoterapie, vířivé a bylinné koupele. Při léčbě revmatoidní artritidy je třeba se řídit pokyny a doporučeními odborného lékaře.

Revmatoidní artritida též zvyšuje riziko srdečně-cévních nemocí. Obzvlášť pacienti s vysokým tlakem, vysokým cholesterolem a kuřáci by měli být pravidelně kontrolováni a léčeni.

DALŠÍ NEMOCI PROJEVUJÍCÍ SE BOLESTÍ V KLOUBECH

Mezi další chronické zánětlivé kloubní nemoci s podobnými projevy i léčbou jako revmatoidní artritida patří například ještě:

  • Bechtěrevova nemoc
  • Systémový lupus
  • Psoriatická artritida

CO POMÁHÁ NA BOLEST
KLOUBŮ?

Protože bolest kloubů může mít různý původ, lze vhodnou léčbu zahájit až po stanovení přesné diagnózy. Dobré výsledky většinou přináší komplexní léčba, kterou tvoří farmakologická i nefarmakologická terapie.

K úlevě od bolesti lze užít kromě léků, které předepíše ortoped či revmatolog, také některé volně prodejné léky. Nejširší použití v léčbě bolestí kloubů mají nesteroidní antirevmatika, například s obsahem ibuprofenu.

Z nefarmakologických postupů se doporučuje zejména pravidelný pohyb a cvičení, různé rehabilitační postupy, ale také používání ortopedických pomůcek, ortéz či fixace postižených kloubů.

Doporučujeme
pravidelný pohyb
a cvičení, různé rehabilitační
postupy
PERORÁLNÍ LÉKY PROTI BOLESTI KLOUBŮ

PERORÁLNÍ LÉKY PROTI BOLESTI KLOUBŮ

Ibalgin® 400 mg zmírňuje bolest různého původu, jako je bolest kloubů a svalů, zad, hlavy nebo zubů, a mohou ho užívat dospělí a dospívající od 12 let. Užívá se 3krát denně 1 tableta. Minimální časový odstup mezi podáním následující dávky by měl být 4 hodiny. Dlouhodobé užívání tablet je třeba vždy konzultovat s lékařem.

KRÉMY A GELY NA BOLEST KLOUBŮ

K úlevě od bolesti kloubů lze aplikovat také gel či krém obsahující ibuprofen, který se dá použít i při celkové léčbě v kombinaci s tabletami s obsahem ibuprofenu. Vhodné jsou například tyto:

  • Ibalgin® gel určený k lokální léčbě bolestivých kloubů, svalů a šlach u poúrazových stavů, místních projevů zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Má chladivý účinek, pomáhá snižovat bolest a otok a tlumí zánět. Na bolavé místo se lehce vetře 4–10 cm dlouhý proužek gelu několikrát denně s odstupem alespoň 3–4 hodin.

  • Ibalgin® krém potlačuje bolest, snižuje otok a tlumí zánět u bolestivých poúrazových stavů, místních projevů zánětlivých a degenerativních onemocnění pohybového aparátu. Na postižené místo se nanese a lehce vmasíruje 4–10 cm dlouhý proužek krému 3–4krát denně. Po nanesení krému je nutné důkladně si umýt ruce mýdlem.

  • Ibalgin® Duo Effect obsahuje kombinaci léčivých látek ibuprofen a heparinoid S. Zatímco ibuprofen potlačuje bolest a zmírňuje zánět a otok v postižené oblasti, heparinoid S snižuje srážlivost krve v místě aplikace. Snižuje také tvorbu otoku a zároveň má protizánětlivý účinek. Tenká vrstva krému se vmasíruje 2–3krát denně na postižené místo.