Proč vás bolí hlava? A jak si pomoct?

Podívejte se s námi na nejčastější spouštěče bolesti hlavy, nebo migrény.

#pozitivneprotibolesti

Bolest hlavy patří mezi nejčastější neurologická onemocnění a může mít spoustu příčin. Většina lidí ji prožila alespoň jednou v životě, někteří jí trpí pravidelně. Protože bolest hlavy může signalizovat závažné onemocnění, nebo poškození organizmu musíme si uvědomit, že pokud se bolest hlavy objeví náhle, postupně se zhoršuje a nemizí, je nutné poradit se s lékařem. Avšak mnohé bolesti jsou lehčí, méně závažné a lze se s nimi snadno vypořádat. Naštěstí, pro to, aby nás hlava tolik nebolela, můžeme sami udělat mnohé.

Prvním krokem je určení příčiny bolesti a následně její odstranění. Podívejte se s námi na nejčastější spouštěče bolesti hlavy, nebo migrény.

ZMĚNY POČASÍ

Jednou z nejčastějších příčin bolesti hlavy je počasí. Neustálé teplotní změny či změny vlhkosti a tlaku vzduchu mohou být u některých lidí spouštěčem bolesti hlavy, migrény a jiných zdravotních problémů. Přestože počasí nedokážeme ovlivnit, existují způsoby, kterými můžete dostat svou bolest hlavy pod kontrolu.

NAŠE TIPY:

  1. Identifikujte spouštěče bolesti, nebo migrény. Některé lidi trápí změny barometrického tlaku, jiné bolest dožene s nástupem sychravých dnů. U mnoha lidí citlivějších na světlo se objeví bolesti a migrény, i když je jasno a svítí sluníčko.

    Díky identifikování vašeho spouštěče vás bolest rozhodně nezastihne nepřipravené!
  2. Pokud předpověď počasí nevypadá příznivě a sami cítíte, že se změnou počasí přijde dobře známá bolest nebo migréna, vyhýbejte se krokům, které by ji znásobily. Přizpůsobte svůj jídelníček a omezte jídla či nápoje, které vás „odrovnají“ dříve než přijde očekávaná změna počasí.

    Alkohol, mléčné výrobky a nadměrné množství cukru vám mohou prožívání bolesti znepříjemnit.
1. krokem je určení příčiny bolesti
PITNÝ REŽIM

PITNÝ REŽIM

Dehydratace představuje další způsob, jak si přivodit nepříjemnou bolest hlavy nebo migrénu. Naše tělo na nedostatek vody velmi rychle reaguje slabostí, únavou, suchem v ústech a tmavší močí. Doporučená denní dávka vody pro dospělé je 2,5 litru pro muže a 2 litry pro ženy. V létě nebo při fyzické námaze to může být i několikanásobně více.

Při dodržování pitného režimu dávejte pozor na nadměrnou konzumaci kávy, energetických nápojů a alkoholu, protože způsobují bolest hlavy.

Pokud patříte mezi lidi, kteří mají problém dodržovat pitný režim, máme pro vás několik tipů, které by vám mohly pomoci.

NAŠE TIPY:

  1. Láhev na vodu s odměrkou může představovat šikovného pomocníka, díky kterému si snadno změříte jaké množství vody jste již během dne vypili. Nezapomínejte ji však mít neustále po ruce, v opačném případě sejde z očí, sejde z mysli, a nedostatek vody v podobě bolesti hlavy na sebe nenechá dlouho čekat.
  2. Pokud jste milovníkem technických vymožeností, využijte připomínky v telefonu, či jiné aplikace, které se vám budou pravidelně hlásit a připomínat vám, že je na čase doplnit tekutiny. Telefon můžete nahradit i jinými způsoby, například nalepovacími papírky s odkazem, které rozmístíte na místa, kam často zabloudíte pohledem.

SPÁNEK

Bolesti hlavy a migrény může vyvolávat také nedostatek spánku. Odpočinek je pro tělo životně důležitý a jeho nedostatek může vést k řadě zdravotních potíží včetně krátkodobých bolestí hlavy.

Řešení tohoto problému je poměrně jednoduché. Nastavte si pravidelný spánkový režim – vstávejte a usínejte ve stejnou dobu.

Tento režim se snažte každý den dodržovat a nezkracovat jej. Rovněž se vám tělo odvděčí, pokud mu každý den dopřejete minimálně osm hodin spánku.

NAŠE TIPY:

  1. Bolest hlavy je obvykle důsledkem namáhání očí, způsobené nadměrným používáním telefonů, počítačů, televizorů nebo tabletů. Z toho důvodu vyměňte před spaním mobilní telefon za knihu.
Odpočinek je pro tělo životně důležitý
PITNÝ REŽIM

STRES

Častým spouštěčem bolesti hlavy a migrény je také stres. Jde o reakcie nervového systému na širokou škálu fyziologických a nebo psychologických podnětů.

Řada studií ukázala, že subjektivní hodnocení stresu je v případě migreniků podstatně vyšší než u ostatních lidí stejného věku. U 50 – 70 % migreniků se projevují významné souvislosti mezi každodenním prožíváním stresu a migrénou. Stres může záchvatu migrény předcházet i několik dní předem. Stres je v dnešní době prakticky neodvratný. Naštěstí existují způsoby, které nám pomáhají ho lépe zvládat.

NAŠE TIPY:

  1. Vyzkoušeli jste již metodu čtverce? Jedná se o dechové cvičení, které vám pomůže uklidnit se v situacích, kdy to budete nejvíce potřebovat.

    Vaším úkolem je soustředit se na váš dech a vědomě jej řídit. Metoda čtverce začíná pomalým nádechem, který končí, když napočítáte od 1 do 4. Následuje pomalý výdech, při kterém opět počítáte od 1 do 4. Při kontrolovaném dýchání si představujte stěny čtverce. Každým nádechem a výdechem pomyslně nakreslíte jednu ze stěn.
  2. Udržet stres pod kontrolou vám pomůže pobyt v přírodě, relaxační terapie, meditace. Cvičení a udržování konzistentního spánkového plánu mohou být také extrémně užitečné při zvládání stresu.

    Tyto strategie neodstraní z vašeho života veškerý stres, ale mohou změnit fyziologickou reakci vašeho těla na něj, a tak snížit schopnost stresu vyvolat záchvat migrény.

NAŠIM POSLEDNÍM TIPEM, KTERÝ VÁM POMŮŽE BOLEST LÉPE ZVLÁDAT
JE POZITIVNÍ PŘÍSTUP

Když nás postihne bolest hlavy, nebo migréna, myslet pozitivně není nejsnadnějším úkolem. Zkuste začít jednoduše, například úsměvem.
Při usmívání se v mozku uvolňují neurotransmitery serotonin a endorfin. Serotonin zlepšuje náladu a endorfiny, jak se dokázalo, tlumí bolest.