Aby běhání nebolelo…

Podívejte se s námi na nejčastější spouštěče bolesti hlavy, nebo migrény.

#pozitivneprotibolesti

Běhání je jedním z nejoblíbenějších a nejpřirozenějších druhů pohybu. Abychom mohli naplno využívat všech benefitů, které nám běh dokáže nabídnout a byl pro nás radostí a ne utrpením, je třeba k němu přistoupit správným způsobem.

VHODNÁ OBUV

V první řadě je pro běhání potřeba zvolit vhodnou obuv, která respektuje náš tvar nohy, naši váhu a plánovaný terén. Zohlednit bychom měli také počet naběhaných kilometrů za týden a intenzitu běhu. V neposlední řadě bychom měli obuv vybírat také podle naší individuální techniky běhu. Běžíte přes patu, špičku či došlapujete spíše přes kolébku? Poradit by vám měli profesionálové ve speciálních obchodech pro běžce.

SPRÁVNÉ OBLEČENÍ

Zapomínat bychom neměli také na správné oblečení. Při běhu je vhodné udržovat si správnou teplotu svalů, čímž můžeme nejen zlepšit svůj výkon, ale můžeme tím také předejít zranění, které bývá způsobeno právě vychladnutím svalu. Totéž platí také pro klouby. Proto nenechte své tělo při běhu prochladnout a po skončení aktivity nechte tělo vychladnout postupně.

1. krokem je určení příčiny bolesti
Zahřejte svaly

ZAHŘEJTE NEJDŘÍVE SVALY

Před samotným během svaly nejdříve zahřejte rychlou chůzí či lehčím poklusem. Připravit tělo k běhu bychom měli dále pomocí důkladného protáhnutí neboli strečinku, který svaly připraví na zátěž. Aby nedošlo ke zkracování svalů a tvorbě bolestivých bodů, další kolo strečinku nás čeká ještě jednou a to hned po skončení běhu.

Při běhu nejvíce namáháme svaly na nohou, no neměli bychom zapomínat na svaly ostatních částí těla, které také namáháme. Strečink začněte postupně shora. Zvláštní pozornost věnujte krouživým pohybům hlavy, poté se přesuňte na ramena, lokty, zápěstí. Pokračujte krouživými pohyby celého trupu a pustupujte k nohám a kotníkům.

?

JAK SE SPRÁVNĚ PROTÁHNOUT?

Postavte se s chodidly u sebe a ohněte za sebe levou nohu. Levou rukou uchopte chodidlo. Přitahujte patu směrem k hýždím, dokud neucítíte protažení na přední straně stehna. Obě kolena držte u sebe a srovnaná. Opakujte třikrát na každou nohu.

Výborným protahovacím cvikem je výpad dopředu. Chodidla držte od sebe na šířku ramen, kolena mírně pokrčte, podsaďte pánev a ramena stáhněte dozadu. Pravou nohou udělejte krok vzad, aby byla natažená a levé koleno ohněte. Pozici držte asi 15 sekund, poté vystřídejte nohy a protažení opakujte.

Odpočinek je pro tělo životně důležitý
Běžecký styl

SPRÁVNÝ BĚŽECKÝ STYL JE ZÁKLADEM ZDRAVÉHO BĚHÁNÍ.

Běžec, který neovládá správně techniku, se může velmi snadno zranit. Proto je důležité správné umístění těžiště těla a to v přední části hrudníku. Těžiště nás tedy pocitově lehce předbíhá a my se ho po dobu běhu stále pokoušíme doběhnout. Pohled přitom směřuje před sebe a hlava vytváří společně s kotníkem, kyčlí, ramenem a krkem jednotnou osu. Odrazová noha by měla zůstávat v době odrazu vždy za těžištěm těla. Místo, kam odrazová noha dopadá, určuje rychlost běhu. Ruce držíme v pravém úhlu a pohybujeme pouze ramenním kloubem směrem dopředu a dozadu, aniž bychom ruce přitom narovnávali.

RADA NA ZÁVĚR:

Nepodceňujte své síly, sportujte pravidelně alespoň 2-3x týdně a dopřávejte svému pohybovému aparátu dostatečnou pozornost, odpočinek a regeneraci, aby vás bolest od sportování neodradila.